Kalite Garantisi

Hazır betonu ihtiyacınıza uygun olarak sipariş vermeniz ve teslim alırken gerekli kontrolleri yapmanız zorunludur. Bu size hazır betonun kalitesini ölçme imkanı verir, ancak yeterli değildir. Kalitesizlik riskini en alt düzeye indirmek, muhtemel sorunlardan kurtulmak için işin başında doğru hazır betoncuyu seçmekte yarar vardır.

Malzeme, hammadde, ekipman ve makine teçhizatının kalitesi
İnsan kalitesi (bilgi, beceri, motivasyon, yönetim vb.)

Bu nedenle, hazır beton alınacak firmayı seçmeden önce aday firmaların ziyaret edilerek, Türkiye Hazır Beton Birliği'ne üye olup olmadığı ve tesisin THBB'nin Kalite Güvence Sistemi (KGS) kontrolü altında bulunup bulunmadığı öğrenilmeli, TSE standartlarına uygun olarak üretim yapıldığı ve G belgesi olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Bunlarla birlikte hazır beton üreten tesislerin:
  • Santral malzemeleri,
  • Laboratuvar ve teknik birikim,
  • Üretim, taşıma ve pompalama kapasitesi,
  • Referanslar,
  • Fiyat ve ödeme koşulları vb. konular açısından incelenmesinde yarar vardır.

Üretim, taşıma, pompalama miktarları, laboratuvar imkanları, hammadde konusunda tetkiklerin yapılmış olması, raporların varlıkları, geçerlilik süreleri firma seçimi sırasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalite garantisi ve istikrarı açısından hazır beton firmasının çağdaş bir kalite güvence sistemine sahip olması (Türkiye Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi Belgesi (KGS), ISO 9001, TSE Belgesi vb.) bir tercih nedeni olmalıdır. Bunlarla birlikte ürünlerin istatistik yöntemlerle izleniyor olması, mukavemeti raporlama imkanları önemlidir.

TEKNİK BİLGİLER